Titulní obrázek

Seat Leon na českém trhu

Český trh obohatila novinka španělského výrobce Seat - Model Leon. Počítat můžeme s lepší technikou, designem, ale také komfortem.

Seat uvedl na český trh nový model Leon na základech VW Golf. Přestože k oficiálnímu uvedení na trh dochází až nyní, Seat spustil předprodej novinek již na konci loňského roku. Leonů se podařilo od prosince prodat přes 80 kusů, dalších skoro 300 zákazníků si jej od té doby objednalo.

Leon se stal pro španělskou automobilku stěžejním produktem. Oproti minulé generaci narostl do šířky o 48 mm. Narostl také objem zavazadlového prostoru o 39 litrů na 380 litrů a rozvor o 58 mm, přestože je celý vůz kratší o 52 mm. V průměru se také snížila hmotnost o 90 kg. Hlavní devizou auta je základ na koncernové platformě MQB, kterou sdílí s VW Golf a Škodou Octavia. Na jejím základě stojí karoserie s odporem vzduchu sníženým o 10 %.

Platforma MQB znamená také použití dvojího druhu zadní nápravy podle motorizace. Vznětové motory reprezentuje 1.6 TDI ve třech variantách - o výkonu 90 koní a pětikvaltem, nebo 105 koní s pětikvaltem nebo DSG. Vrcholný turbodiesel 2.0 TDI je v jediné výkonové verzi o 150 koních s možností volby mezi manuálním šestikvaltem nebo sedmistupňovým DSG.

Technologické novinky jsou zastoupeny systémem Lane Assist (asistent jízdy v pruhu), automatickými dálkovými světly, parkovacím asistentem, monitoringem únavy a multikolizní brzdou, která po detekci nárazu aplikuje plný brzdný výkon.

Řidič si může užívat již nyní systém SEAT Media System s dotykovou obrazovkou již od základní nabídky. K dostání je ve čtyřech verzích podle výbavy. Všechny stupně výbavy také umožňují individuální nastavení údajů zobrazovaných na palubním počítači, včetně např. teploty oleje.

Technologickým unikátem jsou LED světlomety – jediné svého druhu v této třídě vozů. Stojí ale docela tučný příplatek 30 000 korun. Sportovněji založené řidiče naopak potěší sedadla z Alcantary za slušných 13 000 korun nebo elektronická uzávěrka diferenciálu (vč. asistenta rozjezdů do kopce) za 1 500 korun. Prodloužení záruky o rok stojí 1600 korun, resp. 2500 korun o dva roky.

Než si sjednáte pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, porovnejte povinné ručení jednotlivých pojišťoven. Liší se jednak cenou, ale i výší limitů krytí, sazbami připojištění, přirážkami ke čtvrtletním platbám nebo slevami za sjednání přes internet. Nejlevnější povinné ručení sjednáte online.

Nový Seat Leon si můžete objednat ve třech stupních výbavy – základní Basis, střední Reference a nejvyšší Style. Základní cena Leonu s motorem 1.2 TSI (86 koní) činí 299 990 korun ve výbavě Basis, se kterou dostanete sedm airbagů, dálkové centrální zamykání, elektrická přední okna a vyhřívaná zrcátka, výškově nastavitelné sedadlo řidiče a volant v obou směrech a úchyty Isofix a Top-Tether pro dětské sedačky.

Nadstavbou k výbavám je sportovněji laděná verze FR, která s motorem 1.4 TSI (122 koní) začíná na 433 900 korunách.